Grudzień – planowanie czasu pracy

Z perspektywy całego roku, grudzień to najbardziej gorliwy okres w roku. Przedświąteczne zakupy, a zaraz potem posezonowe wyprzedaże przyciągają tłumy w handlu detalicznym i e-commerce. To też zatem czas najbardziej pracochłonny dla logistyki czy magazynów. Aby adekwatnie przygotować się na ten czas, dobrze zaplanuj grafik pracy.

W tym roku wymiar czasu pracy na grudzień wynosi 176 roboczogodzin, co daje 22 dni pracy i 9 dni wolnych. Pracownicy zatrudnieni w mniejszym wymiarze godzin będą mieli do przepracowania analogicznie: 

  • 3/4 etatu: 132 godziny;
  • 1/2 etatu: 88 godzin;
  • 1/4 etatu: 44 godziny. 

Pierwszy dzień okresu rozliczeniowego rozpoczyna się od środy i trwa do wtorku, dlatego planując grafik, pamiętaj o zachowaniu w tym przedziale 35-godzinnej przerwy. Dla firm rozliczających się rocznie, półrocznie lub kwartalnie przedział ten się nie zmienia i obowiązuje zgodnie z pierwszym miesiącem okresu rozliczeniowego.

Okres rozliczeniowy – koniec roku

Grudzień to ostatni miesiąc kwartalnego, półrocznego i rocznego okresu rozliczeniowego, a co za tym idzie to ostatni moment na rozliczenie nadgodzin czasem wolnym powstałych nadgodzin średniotygodniowych. W przeciwnym razie trzeba wypłacić pracownikom dodatek do wynagrodzenia. Pamiętaj też o zbilansowaniu niedoborów godzin względem normy średniotygodniowej w okresie rozliczeniowym. Jeśli pracownik ma zaplanowane mniej godzin niż norma, to i tak należy mu się wynagrodzenie miesięczne w pełnej wysokości. Zwłaszcza w okresach długich, 12-miesięcznych łatwo o pomyłkę.

Plan urlopowy na nadchodzący rok

Koniec roku to najlepszy okres na stworzenie planu urlopowego na 2022 rok, który pozwoli optymalnie rozdysponować dni wolne pracowników.

Grudzień to ostatni miesiąc roku, a więc trzeba udzielić pracownikom urlopu, jaki im na dany rok pozostał do wykorzystania. Co prawda czas na to jest do września roku kolejnego, ale z początkiem stycznia pracownik nabywa prawo do urlopu na rok kolejny. Udzielenie urlopu zaległego i bieżącego bywa często wyzwaniem, dochodzi do sytuacji, gdzie pracownik ma w każdym kolejnym roku urlop pozostały do wykorzystania z roku poprzedniego.

Planowanie czasu pracy w grudzień – dni wolne

W tym miesiącu przypadają 2 dni ustawowo wolne od pracy i jest to 25.12. oraz 26.12. Pierwszy dzień świąt przypada na sobotę, dlatego jako pracodawca powinieneś wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny. Podobna sytuacja będzie miała miejsce przy okazji 01.01.22, który również wypada w sobotę. 

Dzień wolny od pracy powinieneś wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Może on poprzedzać dzień świąteczny, ale także następować po nim. To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że termin wolnego ustala pracodawca, nie wybiera go samodzielnie pracownik.

Grafik pracy należy  udostępnić pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, czyli do 24 listopada.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na tematy związane z czasem pracy, zapraszamy do odwiedzania naszego bloga aby nie przegapić kolejnych artykułów!.

 

Autor: Sandra Wardecka