System czterobrygadowy w pracy

System czterobrygadowy to system, w którym pracownicy są podzieleni na cztery grupy, potocznie nazywane brygadami. Jest to model trzyzmianowy, w którym praca odbywa się w trybie porannym, popołudniowym lub nocnym. 

Niezależnie od przynależności do poszczególnej brygady, wszyscy pracownicy wykonują te same obowiązki zawodowe, ale w innym czasie. W praktyce wygląda to tak, że w ciągu doby jedna grupa zaczyna pracę na pierwszą zmianę, kolejna grupa na drugą zmianę, pracownicy trzeciej grupy przychodzą wtedy na trzecią zmianę, a czwarta brygada w ten dzień odpoczywa. Grafik zmienia się co kilka dni. 

Niektórzy nazywają model czterobrygadowy pracą na cztery zmiany. Jest to jednak określenie mylne – praca na cztery zmiany oznaczałaby, że wszystkie grupy muszą stawić się do pracy każdego dnia, bez prawa do odpoczynku. W rzeczywistości cała załoga pracuje na trzy zmiany.

Harmonogram pracy w trybie czterobrygadówki powinien być przekazywany pracownikom firmy przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. W praktyce przełożeni często ustalają grafik na minimum miesiąc do przodu. W niektórych przypadkach zdarza się, że każda z brygad ma wgląd do swojego harmonogramu na następne kilka miesięcy, pół roku lub nawet rok.

Przykładowy harmonogram pracy dla pracownika w modelu czterobrygadowym może wyglądać tak:

  • Cztery dni pracy na pierwszej zmianie w godz. 6:00-14:00;

  • Dzień wolny;

  • Cztery dni pracy na drugiej zmianie w godz. 14:00-22:00;

  • Dzień wolny;

  • Cztery dni pracy na trzeciej zmianie w godz. 22:00-6:00;

  • Dwa dni wolne.

Czterobrygadówka w Kodeksie pracy

Kodeks pracy zawierał termin systemu czterobrygadowego do 2003 roku. W aktualnych przepisach takiego określenia już nie ma. Prawo pracy dopuszcza jednak sytuację, w której pracownicy zaczynają pracę o różnych godzinach. W praktyce model zmianowy oparty na założeniach czterobrygadówki jest możliwy wtedy, kiedy pracodawca przestrzega ogólnego wymiaru czasu pracy i innych przepisów wynikających z Kodeksu pracy.

Jeśli zatem wykonujesz swoje obowiązki w ramach czterobrygadówki, powinieneś pracować w podstawowym systemie czasu pracy, czyli 8 godzin na dobę. Tygodniowy limit to 40 godzin. Okres rozliczeniowy przy tym modelu nie powinien być dłuższy niż cztery miesiące.

 

Spraw aby planowanie czasu pracy było automatyczne, napisz do nas i wyprubój IWQ Basic za darmo, przez 14 dni!

 

 

Zobacz jak harmonogramowanie czasy pracy wygląda z nami ➛ sales@intraworq.com

 

 

 

Autor: Sandra Wardecka